Күчемсез милек реестрында Татарстанның 3118 торак пунктыннан 450 торак пунктның чикләре бар

2018 елның 6 декабре, пәнҗешәмбе

2017 ел ахырына кадастрда Татарстанның 368 торак пункты чикләре турындагы мәгълүматлар урын алды. Агымдагы елның декабрь башына аларның саны 450 гә кадәр арткан һәм хәзер республикада торак пунктларның гомуми саныннан 14% тәшкил итә. РФ Хөкүмәте раслаган планнар нигезендә, хәзерге вакытта күчемсез милекнең Бердәм дәүләт реестрына төбәкнең 37% торак пункты чикләре турында мәгълүматлар кертелергә тиеш.  Чикләрне ЕГРНга кертү буенча тулысынча эш 2020 ел ахырына тәмамланырга тиеш.  Күчемсез милек реестрында муниципаль берәмлекләр һәм торак пунктлар чикләре турындагы мәгълүматлар булу хакимият органнарына җир кишәрлекләрен коммерция әйләнешенә җәлеп итәргә, ә гражданнарга участоклардан максатчан файдаланырга мөмкинлек бирә. Росреестр мәгълүматлары буенча, ЕГРНга кертелгән торак пунктларның чикләрен арттыру буенча иң яхшы күрсәткечләрне Ненец автономияле округы – 63% һәм Ингушетия 40% күрсәтте.

Торак пунктларның чикләре чикләре чикләре чикләре чикләре чикләре күрсәтелгән генераль планны, шәһәр округы, җирлекләрне раслап, җирле үзидарә органнары тарафыннан билгеләнә. Алар исә гамәлдәге таләпләр нигезендә чикләр турындагы мәгълүматларны әзерләргә һәм аларны теркәү органына җибәрергә тиеш.
Закон чыгаручылар бер ел элек торак пункт территорияләрен җир төзелеше объектлары составыннан төшереп калдырганнар һәм шуның белән торак пункт чикләре турындагы мәгълүматларны күчемсез милек реестрына кертү процедурасын гадиләштергәннәр. Аларга карата җир төзелеше документациясен, шулай ук җир төзелеше объектларының карталарын (планнарын) әзерләү таләп ителми.
РФ Җир кодексы нигезендә, теркәү органы, әгәр торак пункт чикләре муниципаль берәмлекләр чикләре, шулай ук гражданнарга яки юридик затларга бирелгән җир участоклары чикләре белән кисешсә, күчемсез милек реестрына мәгълүматларны кертүдән баш тартачак.
Әмма, билгеле бер очракта, торак пункт чикләре кисешкән җир участогы чикләре контурлары буенча Кадастр палатасы белгечләре тарафыннан мөстәкыйль рәвештә үзгәртелергә мөмкин. Үзгәрешләр участок мәйданының 75 һәм аннан да күбрәк проценты торак пункт чикләрендә булган очракта гына кертелә.
Торак пунктларның һәм территориаль зоналарның чикләрен ЕГРНга кертү мәсьәләләре буенча консультация алу өчен, шул исәптән XML-документларны тикшерү өчен ТР Кадастр палатасына мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Хәзерге вакытта торак пунктларның чикләренең күбесе Зәй (93%), Бөгелмә (80%) күчемсез милек реестрына кертелгән. Лаеш (56%) һәм Алабуга (54%) районнарында. Дәүләт  реестрында шулай ук Казан һәм Чаллы чикләре дә бар.
Чикләре ЕГРНга кертелгән барлык торак пунктлар турында мәгълүмат гавами кадастр картасында күрсәтелә.