Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең территориаль бүлеге (Татарстан) Буа, Чүпрәле, Тәтеш, Апас районнарында кунакханә хезмәтләре турында аңлата

2020 елның 14 феврале, җомга

Кунакханә хезмәтләре күрсәтү бары тик Россия Федерациясе Мәдәният министрлыгы тарафыннан расланган кунакханәләрне һәм башка урнаштыру чараларын классификацияләү системасындгы тиешле категорияне бирү турында таныклык булганда гына рөхсәт ителә ("Кунакханәләрне һәм башка урнаштыру чараларын үз эченә алган туристлык индустриясе объектларын классификацияләү тәртибен раслау турында" 2014 елның 11 июлендәге № 1215 боерыгы, аккредитацияләнгән оешмалар тарафыннан гамәлгә ашырыла торган тау чаңгысы трассаларын һәм пляжларын).

Теләсә кайсы категория кунакханәләрен үтәргә тиешле гомуми мәҗбүри таләпләре:

Вывескаларның мәҗбүри булуы, күрсәтмә белән:

- юридик зат өчен - исем, адрес һәм эш режимы;

- шәхси эшкуар өчен - эшчәнлекне һәм эш режимын гамәлгә ашыру урынының фамилиясе, исеме, атасының исеме, адресы, шулай ук аны теркәгән органның исеме һәм дәүләт теркәве.

Мөмкин булган урында, мәсәлән, кунакханә холлында, шулай ук "Интернет" мәгълүмат-телекоммуникация челтәрендә кунакханә сайтында мәгълүмат булырга тиеш:

- Кунакханәдә яшәү кагыйдәләре һәм күрсәтелә торган хезмәтләр исемлеге

- Югарырак торган оешма турындагы белешмәләр (булган очракта)

- Категория бирелгән булса, категория бирү турындагы белешмәләр, бирелгән категория күрсәтелсә, классификацияне үткәргән аккредитация оешмасының исеме, таныклык номерын һәм аны бирү датасы, аның гамәлдә булу срогы күрсәтелсә.

-номер (номердагы урын) бәясенә керүче хезмәтләр исемлеге

- Кунакханә хезмәтләре өчен түләү рәвеше һәм тәртибе турында белешмәләр

- Кунакханәдә аерым түләүле башка түләүле хезмәтләр исемлеге һәм бәясе, аларны сатып алу һәм түләү шартлары

- Броньлауның, броньлауны төшерүнең формасы, шартлары һәм тәртибе турында белешмәләр

- Кунакханәдә яшәүнең иң чик срогы, әгәр ул билгеләнгән булса.

- Ташламалар алу хокукына ия затлар категорияләре исемлеге, шулай ук законнар, башка норматив хокукый актлар нигезендә кунакханә хезмәтләре күрсәткәндә бирелә торган ташламалар исемлеге

- Кунакханәдә өченче затлар тарафыннан күрсәтелә торган башка түләүле хезмәтләр турында белешмәләр

кунакханәдән керү (чыгу) вакыты турында белешмәләр

Һәр номерда Россия Федерациясе законнарына каршы килми торган кунакханә хезмәтләреннән файдалану һәм яшәү кагыйдәләре булуны тәэмин итәргә.

Бронирование теләсә нинди рәвештә, кулланучы һәм кунакханә вәкиле тарафыннан имзаланган документ төзү юлы белән дә, шулай ук почта, телефон һәм башка элемтә аша броньлауга гариза кабул итү юлы белән дә башкарыла.

Броньлау гарантияле булырга мөмкин, ягъни кунакханә кулланучыны планлаштырылган заезд көннең иртәгесен исәп-хисап сәгатенә кадәр көтәчәк. Кулланучы соңга калган яки кимәгән очракта, фактик гади номерга (номердагы урыннарга) түләү алына, әмма тәүлектән дә артык түгел. Кулланучының соңга калуы бер тәүлектән артык булса гарантияле броньлау гамәлдән чыгарыла.

Гарантияле броньлау вакытында керү көнендә, билгеле бер сәгатькә кадәр кулланучыны көтәчәк, шуннан соң бронирование гамәлдән чыгарыла.

Кулланучы һәрвакыт гаризаны гамәлдән чыгара ала. Броньлаудан баш тарту тәртибе һәм формасы кулланучыга җиткерелергә тиеш.

Кунакханәгә урнашканда, кулланучының шәхесен раслый торган документы, гомумгражданлык яки чит ил паспорты булсынмы ул, туу турында таныклык - 14 яшькә җитмәгән зат өчен, гражданлыгы булмаган затның вакытлыча яшәвенә яисә гражданлыгы булмаган затның яшәү төренә рөхсәт булмаган очракта, администрация кулланучыга күчеп йөрүдән баш тартырга хокуклы.

Кулланучыга яшәргә кергәндә түбәндәге шартнамәне бирергә тиешләр:

- башкаручы исеме (индивидуаль эшкуарлар өчен)

- фамилиясен, исемен, атасының исемен (әгәр булса), дәүләт теркәве турында белешмәләрне;

- заказчы (кулланучы) турында белешмәләр

- бирелгән номер турында белешмәләр (номердагы урын)

- номерның бәясе

- кунакханәдә яшәү чоры

Вакыт белән номердан чыгу һәм керү арасындагы аерма 2 сәгатьтән артык була алмый.

Яшәү өчен түләү көнлек тә,сәгәтлек тә булырга мөмкин.

Башкаручы кулланучының ризалыгыннан башка номерның (номердагы урыннар) бәясенә кермәгән түләүле хезмәтләр күрсәтергә хокуксыз.

Теләсә кайсы категория кунакханәләр өчен мәҗбүри хезмәтләр:

-ашыгыч ярдәм чакыру, башка махсус хезмәтләр

- Медицина аптечкасыннан файдалану

- Кулланучыга адресланган корреспонденцияне номерына  илтеп җиткерү

- билгеле бер вакытка уяту

- кайнар су, энә, җеп, бер комплект савыт-саба һәм өстәл приборлары бирү.

Исәп-хисап ясаганда, башкаручы кулланучыга катгый хисап бланкында рәсмиләштерелгән касса чегы яки документ бирергә тиеш.

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор Идарәсенең Буа, Чүпрәле, Тәтеш, Апас районнарында территориаль бүлеге