Котыру авыруын профилактикалау буенча халык өчен белешмәлек

2023 елның 9 октябре, дүшәмбе

Котыру авыруы-аеруча куркыныч кискен вируслы йогышлы авыру, ул үлем белән тәмамланган үзәк нерв системасының зарарлануы белән характерлана, ул авыруның беренче сәгатьләрендә кешегә ярдәм күрсәтелмәгән очракта 100% үлемгә китерә. Котыру авыруын кисәтеп була, инде барлыкка килгән авыруны дәвалау чаралары юк. Дөньяда һәр 10 минут саен бер кеше котырудан үлә.

Татарстан Республикасы котыру авыруының табигый үзәге булып тора. Котыру вирусының төп чыганагы булып кыргый хайваннар, беренче чиратта төлкеләр, бүреләр, шулай ук этләр, мәчеләр тора. Торак пунктларга ерткычларның үтеп керүе авыл хуҗалыгы һәм йорт хайваннарына котыру авыруы йоктыруга китерә, алар үз чиратында кешеләргә дә котыру авыруы йоктыру чыганагы булып хезмәт итә ала. Әмма кеше һәм турыдан-туры кыргый хайваннар белән элемтәгә керә ала, мәсәлән, ау вакытында яки ерткычлар авыл җирлегендә шәхси йортларга йөгергәндә.

«Татарстан Республикасында Гигиена һәм эпидемиология үзәге» федераль бюджет учреждениесенең Яшел Үзән филиалы белгечләре мәгълүматлары буенча, 2023 елның 8 аенда Буа, Тәтеш, Апас һәм Чүпрәле районнары бүлекчәләрендә барлыгы 178 очрак теркәлгән, шул исәптән 48е - балалар; шуларның тешләве, этләр тарафыннан ишәк тешләве - 131 очрак, шул исәптән 34 балалар; башка төр хайваннар 47 очрак. Кешеләр һәм хайваннар арасында котыру авырулары теркәлмәгән.

Кеше тешләгәндә, тырнаганда, ачулы хайваннарда, авыру хайваннарда яңа яралар, кеше тиресендә җәрәхәтләр булганда яки зарарланган слюна белән пычранган әйберләр белән контактта булганда йога. Инфекцияле материалның (авыру хайванның төкерекләре) кеше авызының, күзләренең, борын куышлыгының лайлалы тышчаларына эләккәндә дә йоктыру мөмкин.

Шуны белү мөһим: котыру авыруын китереп чыгаручы вирус авыру хайванның слюнасында авыруның күренеп торган билгеләре барлыкка килгәнче 10 көн алдан булырга мөмкин.

Кеше организмына кергәч, вирус нерв юллары аша тарала, баш миенә җитә, анда үзәк нерв системасының мөһим элементларының эшен бозучы ялкынсыну үсә, нәтиҗәдә үлем була.

Котыру авыруын вакцина профилактикасы һәм кыргый һәм караучысыз хайваннар белән аралашканда үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен үтәү ярдәмендә кисәтеп була.

Россия Федерациясе территориясендә йогышлану чыганагы булып еш кына этләр, мәчеләр, кыргый хайваннардан төлкеләр, Сыерчыклар, Кыргыйлар, барсуклар, бүреләр тора. Авыру сыерлар, сарыклар, атлар, төрле кимерүчеләр белән аралашу нәтиҗәсендә йогышлану сирәк була.

Инфекцияне ничек кисәтергә:

1. Кыргый хайваннар белән элемтәгә кермәгез.

Теләсә нинди кыргый яки ерткыч хайван тыныч, сәламәт, тыныч һәм назлы булып күренсә дә, потенциаль куркыныч! Әгәр дә сез урманда төлке, барсук очратсагыз, аларны кулларыгызга алмагыз, сыйпамагыз, ашатмагыз һәм өйгә алып кайтмагыз! Балаларга таныш булмаган хайваннар белән аралашырга ярамый икәнен аңлатыгыз, дача участогына кергән елан да, йортларның өске катта яшәүче сыерчыклар да, паркта очрашкан акчарлаклар да куркыныч тудыра.

2. Йорт хайваннарын тоту кагыйдәләрен үтәгез.

Хайваннарны административ округның Хайваннар авыруларына каршы ветеринария станциясендә теркәгез һәм ел саен котыру авыруына каршы прививка ясагыз. Хайваннарга котыру авыруына каршы прививкалар бушлай үткәрелә.

Этләрне кыска аркан белән генә йөрергә, ә сугышчы яки зур этләрне муенса белән алып чыгыгыз. Аларны йортсыз хайваннар белән аралашудан саклагыз. Этләрне һәм мәчеләрне сату, сатып алу, аларны ветеринария таныклыгы булганда гына ташу рөхсәт ителә.

Хайванның теләсә нинди авыруында, бигрәк тә котыру авыруының симптомнары (үз-үзен тотышын үзгәртү, күп слюна агымы, йоту кыенлыгы, сукрану) булганда, ашыгыч рәвештә якындагы ветеринария станциясенә мөрәҗәгать итегез, үз-үзегезне дәвалау белән шөгыльләнмәгез.

Әгәр дә сезнең хайван кешене тешләсә, зыян күрүчегә адресыгызны әйтегез һәм ветеринария станциясе табибы белән тикшерү һәм күзәтү өчен хайванны китерегез. Хайван хуҗасы тулы административ, ә зыян күрүчегә авыр җәрәхәтләр һәм үлем китергәндә хайваннарны тоту кагыйдәләрен бозган өчен җинаять җаваплылыгына тартыла.

3. Караучысыз этләр һәм мәчеләр белән элемтәгә кермәгез!

Йортсыз этләр яки Мәчеләр булган урыннарда балаларны караучысыз калдырмагыз. Балаларга нәрсә куркыныч икәнен аңлатыгыз: аларны сыйпау, ашату, таныш булмаган хайваннарны үзләренә кертү, алар авыру булырга мөмкин.

Потенциаль авыру хайван белән контакт булса, нәрсә эшләргә.

Кешене тешләгәндә, тырнаганда, ослюненияләгәндә, яраларны һәм хайван слюнасы 15 минут дәвамында сабын эремәсе белән, аннары суүткәргеч су белән, аннан соң водород перекисе эремәсе белән эшкәртелгән барлык урыннарны ашыгыч рәвештә юарга кирәк. Яра кырларын 5 процентлы йод белән эшкәртегез. Шуннан соң шунда ук яшәү урыны буенча травматолог-табибка мөрәҗәгать итәргә, ул кирәк булганда профилактик прививкалар курсын билгеләячәк.

Вакытында кертелгән рабка каршы вакцина гына кешедә котыру авыруыннан коткара. Антирабик прививкалар курсы никадәр иртәрәк башланса, иммунитет шулкадәр тизрәк барлыкка киләчәк, бу авыруның үсешен булдырмаска мөмкинлек бирәчәк. Котыру өчен дарулар хәзерге вакытта юк! Котыру авыруына каршы прививкалар мәҗбүри медицина иминияте полисы булуга карамастан, бушлай үткәрелә.

Вакцинаны әйләнеш көнендә, аннары тешләгәннән соң 3, 7, 14, 30, 90 көнгә кертәләр; вакцина 1,0 мл дозада, иңбаш мускулына кертелә. Дәвалану вакытында алкоголь куллану катгый тыела.

Йорт хайваннарын тоту кагыйдәләрен үтәү, кыргый һәм караучысыз хайваннар белән аралашканда саклык чаралары, вакытында ясалган вакцинация сезне котыру авыруыннан саклап калачак!

Чыганак материаллары буенча: http://cgon.rospotrebnadzor.ru

ФБУЗның Яшел Үзән филиалы белгечләре " Гигиена һәм эпидемиология үзәге

Татарстан Республикасында» Татарстан) " Буа районындагы бүлекчәләр (884374) 3-26-76