Татарстан Республикасы Президенты Р. Н. Миңнехановның Идел буе Болгар дәүләтендә ислам динен рәсми кабул итү көне уңаеннан МӨРӘҖӘГАТЕ

2020 елның 21 мае, пәнҗешәмбе

Кадерле татарстанлылар! Хөрмәтле ватандашлар!

Сезне Республика һәм бөтен татар халкы өчен символик истәлекле дата – Идел буе Болгарында Ислам динен рәсми кабул итү көне белән котлыйм.

Урта Идел буенда рухи тамырлар тугызынчы гасырның икенче яртысында ук булса да, 922 елда ислам Багдад Хәлиф Әл-Муктадир Биллах илчелеге катнашында эльтебер Алмуш җитәкчелегендә болгарларның дәүләт дине буларак кабул ителә. Бу вакыйга цивилизацияле үсеш юлын сайлауга, дәүләтчелекне һәм халкыбызның милли үзенчәлеген формалаштыруга йогынты ясады.

Бүген дә, унбер гасырдан соң, Татарстан АССР төзелүнең 100 еллыгын бәйрәм итү елында, без барыбыз да чын күңелдән Ходайга ышану, мөселман дөньясының бөек казанышларына һәм ата-бабаларыбызга рәхмәт хисләре белән шушы изге гамәлләре өчен рәхмәт хисләре белән искә алабыз, туган Татарстаныбыз һәм Бөек Россияебез иминлеге өчен дога кылабыз, танылган дин әһелләренең һәм галимнәрнең бәһасез рухи мирасына кушылабыз.

Борынгы Болгарның үзендә искиткеч Ак мәчет төзеп, Болгар ислам академиясен ачып, без тарихи гаделлекне торгызу эшендә сизелерлек адым гына ясап калмыйча, хәнәфи мәзһәбе традицияләрен алга таба үстерү, милләтара һәм диниара тынычлыкны һәм татулыкны ныгыту өчен ныклы нигез дә салдык.

Эпидемиологик хәл яхшырганнан соң, татарстанлылар, шулай ук күп кенә ватандашлар, борынгы Болгарның чал ташларын нык саклый торган элгәрләребезнең хәтерен саклый алырлар дип ышанам.

Һәрберебез бу матур истәлекле көнне рухи дога, иҗади эшләр һәм изге гамәлләр белән лаеклы каршыласын иде.

Сезгә бәхет, тынычлык, игелек, иминлек һәм Аллаһы Тәгаләнең рәхмәте!

Татарстан Республикасы Президенты Р. Н. Миңнеханов.