Пенсионер-опекуннарга июльдән пенсияләрне индексацияләү яңартыла

2020 елның 21 мае, пәнҗешәмбе

Россия Пенсия фондының Татарстан Республикасы буенча бүлеге хәбәр иткәнчә, мәҗбүри пенсия иминияте турында Федераль законга кабул ителгән төзәтмәләр нигезендә, 2020 елның 1 июленнән балигъ булмаган балаларның опекуннары яки попечительләре булган пенсионерлар иминият пенсиясен индексация белән ала башлаячак.

Хәзерге вакытта түләүле Попечительлек эшчәнлегенә (әйтик, тәрбиягә бала алган гаилә турында килешү кысаларында) мәҗбүри пенсия иминияте кагыйдәләре кагыла, шуңа күрә опекун пенсионерларга иминият взнослары бирелә, ә пенсияне исәпкә алып, аларга пенсияләр бары тик опека тәмамланганнан соң гына яңартыла.

1 июльдән индексацияләнгән пенсияләр, пенсия фонды бүлекләре 15 июньгә кадәр пенсионер-опекуннарның исемлекләрен актуальләштерәчәк һәм 24 июньгә кадәр почта һәм кредит оешмалары өчен кирәкле документлар формалаштырачак.

"Якынча бәяләүләр буенча, якынча 300. республика пенсионерларын тәрбиягә алган ата – аналар расланган үзгәрешләр нәтиҗәсендә өстәмә түләүләр алачак", - дип билгеләп үтте Татарстан Пенсия фонды Идарәчесе Эдуард Вафин.

ТР буенча РПФ бүлегенең Контакт-үзәге (843) 279-27-27

Интернет-сайтлар: www.pfrf.ru

РПФ идарәсенең клиентлар хезмәте 2-11-72, 074.