Татарстанда бөртекле һәм кузаклы культуралар җыюга керештеләр: беренче 30 мең га уңыш җыелган

2020 елның 27 июле, дүшәмбе

Татарстан Республикасы кырларында урып-җыю эшләренең барышы турында Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган киңәшмәдә Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары — Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров хәбәр итте.

Бүген Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов эш сәфәре белән Мәскәүдә. Киңәшмәдә ТР Премьер-министры Алексей Песошин катнашты.

Марат Җәббаров хәбәр иткәнчә, 1,8 млн. гектардан артык мәйданда барлык урып — җыю эшләре комплексын башкарасы бар, шул исәптән 1 млн 550 мең га мәйданда бөртекле һәм кузаклы культуралар.

Республикада 25 район бөртекле һәм кузаклы культуралар җыюга керештеләр. Беренче 30 мең га мәйданда 120 мең тонна ашлык җыелган. уртача уңдырышлылык-40 ц / га.

Азык катнашмаларыннан һәм күпьеллык үләннәрнең икенче катыннан азык әзерләү дәвам итә. 2,8 млн.тонна әзерләнгән. сенаж-455 мең тонна. шартлы терлеккә исәпләгәндә 20,4 ц азык берәмлеге — ихтыяҗның 68%.

Министр сүзләренә караганда, урып-җыю кампаниясен вакытында уздыру өчен барлык шартлар да бар. 3,5 мең ашлык җыю комбайны җәлеп ителәчәк, шул исәптән 2 меңгә якын югары җитештерүчән комбайннар; 1200 үзйөрешле һәм тукыма чапкычлары; 4200 йөк машинасы.

Ашлык җыю комбайннарының күбесе югары җитештерүчәнлеккә ия, шул исәптән комбайннар паркының өчтән бер өлешен тәшкил итә торган чит ил машиналары.

Марат Җәббаров комбайннар паркы тузган, 64% ы амортизация срогыннан читтә эксплуатацияләнә, дип ачыклык кертте. Шул ук вакытта комбайн паркы ел саен 2-3% ка гына яңартыла (норматив 10-12% урынына).

Моннан тыш, авыл хуҗалыгы товар җитештерүчеләре республиканың һәм башка төбәкләрнең механикалаштырылган отрядларыннан 200 дән артык берәмлекне җәлеп итәләр.

"Өстәмә йөк машиналарын һәм комбайннарны җәлеп итү буенча алдан ук эшләргә, килешүләрне вакытында төзергә кирәк. Республикада бөртеклеләрне җыю буенча 18 Мехотряд хезмәт күрсәтә", - диде ТР Авыл хуҗалыгы министрлыгы башлыгы.

Барлык районнарны оптималь режимга чыкканнан соң, ашлык җыю комбайннарының тәүлеклеклек потенциалы, һава шартлары уңай булган очракта, тәүлеклеклек 58 мең гектар суктырып алырга һәм 30-35 көндә бөртеклеләрне җыеп алырга мөмкинлек бирә. Республика буенча бер шартлы ашлык җыю комбайнына йөкләнеш 413 га тәшкил итә.

Узган атнада республиканың барлык хуҗалыкларында ашлык җыю комбайннарының әзерлек парады узды, һәм әзерлек сыйфатына, хезмәт куркынычсызлыгы таләпләрен үтәүгә аерым игътибар бирелде.

Шулай ук урып — җыю комплексының барлык өлеше-мобиль ремонт бригадаларының әзерлеге, ындыр табагы хуҗалыгының торышы, хезмәтне саклау һәм янгын куркынычсызлыгы шартлары, хезмәт хакы һәм урып-җыю эшләрен стимуллаштыру чаралары бәяләнде.

Актаныш, Әтнә, Арча, Балтач, Чүпрәле, Зәй, Нурлат, Саба, Сарман, Тукай районнарында ашлык җыю комплексын сыйфатлы итеп әзерләгәннәр.

Шулай ук техниканы иң яхшы әзерләгән өчен Әлмәт һәм Лениногорск районнарында район башлыклары призлары да тапшырылды. Моннан тыш, Югары Ослан, Кама Тамагы һәм кайбер районнарда конкурс вакытында чәчү кампаниясе нәтиҗәләре буенча механизаторларны хөрмәтләделәр.

"Без көн саен барлык комбайннар паркының торышына мониторинг уздырабыз, ә урып — җыю чорында аларның потенциалын куллану, — дип хәбәр итте Марат Җәббаров.

- Хуҗалык җитәкчеләреннән, стандарт дымлылык көтмичә, урып-җыю эшләренә актив керешүегезне, шулай ук икмәк кабул итү предприятиеләре һәм элеваторлар хезмәтеннән файдалануыгызны сорыйм. Алар яңа уңышны кабул итәргә әзер».

ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы