Кырлардан хәбәр: Апас районында 3 нче класслы бодай ничек үстергәннәр

2020 елның 16 сентябре, чәршәмбе

Быел Апас районының «Ибраһимов Т.К.» КФХ игенчеләре үз кырларыннан 2000 тоннадан артык сыйфатлы азык-төлек бодае алдылар. 3426 гектар сөрүлек җире булган компактлы хуҗалык өчен менә дигән күрсәткеч.

Он сәнәгате өчен сыйфатлы азык-төлек бодае җитмәү-күптән проблема. Камыр яхшы тишелеп чыксын, ә икмәк күп булсын өчен бодай билгеле бер үзлеккә ия булырга тиеш. Ә нәкъ менә клейковинаның кирәкле саны һәм сыйфаты белән бәйле. Моннан тыш, бодай ашлыгыннан крахмал һәм аксым, спирт, патока һәм сироп, лимон кислотасы, җиләк-җимеш һәм төрле тармакларда кулланыла торган башка продуктлар җитештерәләр. Мондый бодайны хәзерләү оешмалары югарырак тарифлар буенча түли. «Ибраһимов Т.К.» крестьян-фермер хуҗалыгында быел гектардан уртача 52 центнердан артык ашлык суктырылган, шул исәптән 3700 тонна бодай. Аның яртысы диярлек гамәлгә ашырылган һәм әзерләү предприятиеләре тарафыннан 3 нче сыйфат классы белән кабул ителгән.

Татарстанның туфрак-климат шартларында сыйфатлы азык-төлек бодае алу-чын игенчелек сәнгате. Бу күп хуҗалыкларда да килеп чыкмый, бигрәк тә начар һава шартларында. «Ибраһимов Т.К.» крестьян-фермер хуҗалыгында күп еллар инде бодай югары сыйфат стандартларына җавап бирсен өчен технологик агроприемнар комплексы кулланалар. Аерым алганда, чәчү мәйданнарының дөрес структурасына зур игътибар бирелә, шуның аркасында узган ел көзге бодайның 80% ы чиста парда чәчелгән, ә 20% ы - хуҗалыкта 900 гектар, ягъни сөрү җирләренең чирегеннән артыгы күпьеллык үләннәр катламының әйләнеше буенча. «Ибраһимов Т.К.» крестьян-фермер хуҗалыгында туфракны төп эшкәртү сыйфатында тирән җир сөрүлек кулланалар.

- Агымдагы ел уңышы өчен гектарга уртача 72 кг тәэсир итүче матдә кертелде, - дип сөйли хуҗалык агрономы Альберт Хөснетдинов. - Өстәвенә, шактый өлеше – ТР Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы рекомендацияләре буенча, бал һәм күкерт асралган ферментлар белән баетылган өч яфраклы туклануда.

Сортларны сайлау мөһим. «Ибраһимов Т.К.» крестьян-фермер хуҗалыгында быел бодайның дүрт сорты игелгән. «Казанская 560» көзге бодае, сабан «экада 109» һәм «хәят»сыйфатлы азык-төлек ашлыгын бирде. Орлыкларның барысы да беренче репродукциядән ким булмаган, вакытында агуланган. Чәчүлекләр пестицид эшкәртү белән якланган, эш эретмәсе һәр кыр өчен дифференциацияләнгән әзерләнгән.