Апас районында кош гриппын профилактикалауга багышланган КЧС утырышы узды

2020 елның 23 октябре, җомга

Бүген Апас муниципаль районы хакимиятендә узган Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү комиссиясе утырышы бу мәсьәләгә багышланды.

Исегезгә төшерәбез, кош гриппы вирусы чыганагы Буа районының Карлы авылында урнашкан крестьян хуҗалыгы территориясендә табылган иде. Лаборатория тикшеренүләре күрсәткәнчә, бу вирус H9, ул да куркыныч кешеләр өчен, аларга гына авырый кош-корт. Предприятиедә хәл контрольгә алынды. Бөтен кош юкка чыгарылды. Бүгенге көндә шулай ук Чүпрәле һәм Мөслим районнарында зарарлану очраклары да ачыкланган.

Район Башкарма комитеты җитәкчесе, Гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү комиссиясе рәисе Алмаз Тугушев билгеләп үткәнчә, кош гриппы вирусының табигый резервуары булып, миграцияләнүче су кошлары (ешрак кыргый үрдәкләр) тора. Йорт кошлары, тавыклар һәм күркәләрне дә кертеп, бигрәк тә грипп эпидемияләренә каршы килә. Грипп белән авыручылар саны 80-100% ка җитә.

Утырыш нәтиҗәләре буенча комиссия районда кош-кортның баш саны торышына, шул исәптән авыл җирлекләре башлыкларына, авыру учаклары барлыкка килүне кисәтү һәм кош-кортның баш санын ачыклау максатыннан, шәхси ярдәмче хуҗалыкларны тикшереп чыгу һәм халык белән кош гриппының югары куркынычы турында аңлату эшләре алып бару турында Карар кабул итте. Моннан тыш, эшмәкәрләргә һәм гражданнарга йорт кошларын сатып алудан тыелырга, элек сатып алынган кошны урамга һәм сулыкларга чыгармаска кирәк. Йорт хуҗалыгында кош-корт авыруы барлыкка килү турында шикләнгән очракта да кичекмәстән район ветеринария хезмәтенә яки участок ветеринарларына хәбәр итәргә кирәк.

Халык өчен белешмәлек

Кошлар гриппы-вирус тудыручы кискен йогышлы авыру.

Зарарлану юллары:

Кеше йоктыруы йогышлы һәм үле йорт һәм кыргый кош белән тыгыз элемтәдә була.

Кыргый һәм йорт кошларында гадәти булмаган тәртип, хәрәкәтләрне дискоординацияләү (башы белән әйләндерү, муен кәкрәйтү), тышкы ярсыткычларга реакция булмау һәм угнетланган халәт күзәтелә. Цианоз, ишәк һәм Сережка шешәсе һәм каралуы, шулай ук авыр сулыш күзәтелә.

Кайбер очракларда, тиешле термик эшкәртүдән башка, ит һәм йомырка кулланганда, кешенең зарарлануы мөмкин. Үсемлекләргә, һавага, суга эләгеп, зарарланган кошларны бүлеп бирү кешене эчәргә һәм коенганда, шулай ук һава-тамчы, һава-тузан юлы белән һәм пычрак куллар аша йоктыра ала. Шуны истә тотарга кирәк, минус температуралары булганда, кош гриппы вирусы саклана, әмма температура +70°кадәр җылыну берничә минут эчендә вирусны үтерә.

Кош гриппы белән авыруның билгеләре.

Авыру йоктырудан авыруның беренче билгеләренә кадәр берничә сәгатьтән 5 көнгә кадәр узарга мөмкин. Кош гриппы белән авыру ознобтан, температура 38°С га кадәр һәм аннан да югары, мускуллар һәм баш авыруларыннан, Тамакта чирләрдән башлана. Водянистый сыек урындык, күп тапкырлар косу булырга мөмкин. Торышы тиз начарлана. 2-3 көннән соң еш кына кан катнашмасы, ял итү юлы белән дымлы ютәл барлыкка килә. Аннары сулыш алу кыенлыгы туарга мөмкин. Бавыр, бөер һәм баш мие җиңелергә мөмкин.

Авыруның беренче билгеләре барлыкка килгәндә, тиз арада табибка диагноз билгеләү һәм вакытында дәвалау билгеләү өчен мөрәҗәгать итәргә кирәк, чөнки соңрак дәвалау башлану котылгысыз өзлегүләр үсешенә китерә.