Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында Консультация-кисәтү

2021 елның 24 сентябре, җомга

Хөрмәтле гражданнар! "Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә - тирә мохитне күзәтү идарәсе" ФДБУНӘН килде:

Татарстан Республикасы буенча 24 сентябрьдә кичен һәм 2021 елның 25 сентябрендә төнлә урыны белән көчле яңгыр көтелә.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе киңәш итә:

Яңгыр вакытында үзеңне ничек тотарга

Явым-төшем төшүе турында мәгълүмат алганда, шәһәр буйлап йөрүдән тыелыгыз, мөмкин булганча, фатирда яки эштә калыгыз. Чыбыклы һәм радиотапшыру чараларын кертегез.

Әгәр яңгыр Сезне урамда эләктерсә, җир асты кичүләренә һәм башка тирәнрәк биналарга төшмәгез. Тырышыгыз укрыться биналарда урнашкан югарырак мөмкин булган дәрәҗәдә су басу.

Әгәр сез торган бина җылыта икән, аны калдырып китәргә тырышыгыз һәм якын арага күчегез.

Бинадан чыгып китү мөмкин түгел икән, югарыдагы катларга менегез, электр һәм газны сүндерегез, тәрәзәләрне, ишекләрне тыгызлап ябыгыз һәм 101 телефоны буенча үзегезнең МЧС дежур хезмәтенә керү турында хәбәр итегез.

Әгәр яңгыр Сезне шәхси транспортта эләктерсә, су баскан участокларны узарга тырышмагыз. Акрын перестройтесь бу крайний уң рәтенә (бу юл читендә) һәм, түгел прибегая к экстренному тоткарлауга, прекратите хәрәкәте. Включите авария утлары һәм передите яңгыр. Су бик тиз килгән очракта, транспорт чарасын ташлап, җирлекнең югары участогына яки якын бинага узыгыз.Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

ТР буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең "ышаныч телефоны" 8 (843) 288-46-96.