80 яшьлек картның һәрберсендә тәрбияче булырга тиеш. Тербияләү буенча түләүне рәсмиләштерү җиңеләйде

2021 елның 12 октябре, сишәмбе

Татарстан Республикасы буенча Россия Пенсия фонды бүлеге шуны искә төшерә: компенсация түләү I төркем инвалидларын, даими рәвештә чит кеше каравына мохтаҗ йә 80 яшькә җиткән кешеләрне, 18 яшькә кадәрге инвалид балаларны яки I төркем инвалид балаларын карауны гамәлгә ашыручы эшкә яраклы булмаган затларга билгеләнә.

Хәзер компенсация түләүләрен билгеләү өчен бары тик 2 гариза Дәүләт хезмәтләре порталында яки Пенсия фондының клиентлык хезмәтләре аша гына бирелә:берсе-эшкә сәләтсез гражданны карау буенча түләү билгеләү турында эшләмәүче эшче кеше, китү вакыты, яшәү урыны һәм шәхесне раслаучы документ; икенчесе-пенсионерның аның артыннан карау ризалыгы турында.

«80 яшьлек татарстанлының һәрберсенең үз тәрбиячесе булуын теләр идем, шул рәвешле пенсия дә артачак, өстәвенә, түләү рәсмиләштерү дә җиңелрәк. Хәзер, элек гражданнар тарафыннан эш яки эшсезлек буенча пособие алу фактын раслаучы барлык кирәкле белешмәләр (белешмәләр), Фонд үз карамагында булган мәгълүматлардан алыначак яисә ведомствоара электрон багланышлар системасы аша мөстәкыйль рәвештә соратып алыначак", - дип аңлатты Татарстан Пенсия фонды башлыгы Эдуард Вафин.

Моннан тыш, соратып алына торган документлар исемлегеннән мәгариф учреждениесеннән белешмә генә түгел, ә бер ата-ана һәм опека һәм попечительлек органы рөхсәте дә төшереп калдырылган.

Исегезгә төшерәбез, карау чоры һәр ел карау өчен 1,8 пенсия коэффициенты күләмендә иминият стажына караган затка исәпләнә. Бу тәрбияләнүче затка иминият пенсиясен алу өчен үз пенсия хокукларын формалаштырырга мөмкинлек бирә.

1 төркем инвалидны һәм 80 яшькә җиткән затны, шулай ук ата-ана яки опекун булмаган 1 группа инвалид баланы карау өчен түләү күләме 1 200 сум тәшкил итә.

Татарстанда 108 меңнән артык кеше компенсация түләвен ала.

Россия Пенсия фондының дәүләт хезмәтләреннән һәм сервисларыннан электрон рәвештә файдаланыгыз

гражданинның шәхси кабинетында сайтта www.pfr.gov.ru

ТР буенча РПФ бүлегенең Контакт-үзәге 8 800 600 000

Интернет-ресурслар pfr.gov.ru кат sprrt.ru