Оештырылган эш коллективларында вакцинацияне оештыру буенча аңлатмалар

2021 елның 18 октябре, дүшәмбе

Россия Федерациясе Хезмәт һәм социаль яклау министрлыгының 23.07.20021 ел, № 14-4/10/П-5532 хаты нигезендә, оештырылган эш коллективларында (хезмәт коллективларында) вакцинацияне оештыру һәм Россия Федерациясе Хезмәт һәм социаль яклау министрлыгы тарафыннан кулланучылар хокукларын яклау һәм кеше иминлеге өлкәсендә күзәтчелек буенча Федераль хезмәт белән берлектә әзерләнгән вакциналы хезмәткәрләрне исәпкә алу тәртибен аңлату турында эш бирүчегә кирәк:

- «Татарстан Республикасында эпидемия күрсәткечләре буенча гражданнарның аерым категорияләренә COVID-19га каршы мәҗбүри вакцинация үткәрү турында»Татарстан Республикасы буенча баш дәүләт санитар табибының 2021 елның 11 октябрендәге 7 номерлы карары нигезендә вакцинацияләнергә тиешле хезмәткәрләр төркеменә (категориясенә) керүче хезмәткәрләр исемлеген билгеләргә.

- Профилактик прививкалар үткәрүне оештыру турында боерык чыгарырга. Боерыкта күрсәтергә кирәк:

вакцинация кирәклеге турында мәгълүмат;

вакцинация узу һәм вакцинация узу яки бу процедурадан баш тарту турында мәгълүмат бирү сроклары;

вакцинация узу турында белешмәләр (сертификатлар) бирү тәртибе;

Прививкага каршы билгеләр турында мәгълүмат бирү тәртибе;

17.07.1998 ел, № 157-ФЗ Федераль законның 5 статьясындагы 2 пункты, вакцинация узудан баш тарткан очракта, Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 76 статьясындагы беренче өлешенең сигезенче абзацы нигезендә хезмәткәрне читләштерү мөмкинлеге турында мәгълүмат;

вакцинация узуны оештыру һәм хезмәткәрләр тарафыннан вакцинация узу турында мәгълүмат җыю өчен җаваплы вазыйфаи зат.

Боерыкны бастырып чыгаруга нигезләр: «Татарстан Республикасында эпидемия күрсәткечләре буенча гражданнарның аерым категорияләренә COVID-19га каршы мәҗбүри вакцинация үткәрү турында» 2021 елның 11 октябрендәге 7 номерлы Татарстан Республикасы буенча Баш дәүләт санитар табибының карары, "халыкның санитария-эпидемиология иминлеге турында" 1999 елның 30 мартындагы 52-ФЗ номерлы Федераль законның 51 статьясы, "йогышлы авыруларны иммунопрофилактикалау турында" 1998 елның 17 сентябрендәге 157-ФЗ номерлы Федераль законның 10 статьясы, б. 18.3 СП 3.1.3.2.3 146-13" йогышлы һәм паразитар авыруларны профилактикалау буенча гомуми таләпләр", Россия Сәламәтлек саклау министрлыгының"эпидемия күрсәткечләре буенча профилактик прививкаларның Милли календарен һәм профилактик прививкалар календарен раслау турында" 2014 елның 21 мартындагы 125н номерлы боерыгы.

- Вакцинацияләнергә тиешле хезмәткәрләрне кул кушырып, приказ белән таныштыру.

- Вакцинация узуны оештырырга, эшчеләргә эш вакыты дәвамында вакцинацияне мөстәкыйль рәвештә, вакцинация узу мөмкинлеген тәэмин итәргә.

- Боерык белән вакцинация узган хезмәткәрләргә ярдәм итү чараларын билгеләргә мөмкин.

- Эш бирүчедә эш бирүче тарафыннан билгеләнгән вакытка вакцинация узуны документаль раслау булмаганда, эш бирүчегә, хезмәткәрнең нигезле сәбәпсез вакцинация узудан баш тарткан очракта, хезмәт хакын саклап калмыйча (вакцинацияләүгә каршы күрсәткечләр турында белешмәләр булмаганда), "йогышлы авыруларны иммунопрофилактикалау турында"1998 елның 17 сентябрендәге 157 номерлы Федераль законның 5 статьясындагы 2 пункты нигезендә, эш бирүчене эштән азат итү турында боерык чыгарырга кирәк.

Эш бирүче вакцинацияне узудан баш тарту сәбәпле, хезмәткәрне читләштерү турында боерык формасын мөстәкыйль рәвештә эшләргә мөмкин.

Боерыкта хезмәткәрнең фамилиясен, исемен, атасының исемен, вазыйфасын, эштән читләштерелә торган нигезне, артта калу вакытын (эпидемия иминлеге чорына) күрсәтергә кирәк.

- Әгәр хезмәт функциясе дистанцион рәвештә башкарылырга мөмкин булса, эш бирүче хезмәткәргә эшне дистанцион рәвештә яки хезмәткәрнең үз инициативасы буенча, Россия Федерациясе Хезмәт кодексының 312.9 статьясы нигезендә, аны вакытлыча дистанцион эшкә күчерергә хокуклы. Мондый хокуктан, нигездә, профилактик прививканы үткәрүгә каршы күрсәткечләре булган хезмәткәрләргә карата Файдаланырга кирәк.

- Хезмәткәрләрне кул кую өчен приказ белән таныштыру.