Салым агентлары НДСны яңа кагыйдәләр буенча чыгара

2023 елның 3 феврале, җомга

2023 елдан әлеге салымны, шул исәптән салым агентлары сыйфатында түләүче оешмалар һәм предприятиеләр өчен НДС суммаларын тотып калуны куллану шартлары үзгәрде. Тиешле төзәтмәләр РФ НКның 171 статьясына 28.12.2022 № 565-ФЗ Федераль закон керткән.
Исегезгә төшерәбез, 2023 елга кадәр РФ НКның 171 статьясындагы 2.2 һәм 3 пунктлары РФ НКның 161 статьясы нигезендә салым агенты сыйфатында салым түләүче тарафыннан түләнгән НДС суммаларын тотып калырга тиеш дип билгеләнгән иде.
2023 елның 1 гыйнварыннан бу нормаларга төзәтмәләр кертелде, алар НДС суммаларын фактта түләнмәгән түгел, ә салым агенты буларак түләүче исәпләп чыгарырга тиеш.
Моннан тыш, РФ НКның 172 статьясына төзәтмәләр салым чигерүләре салым агентлары тарафыннан НДС суммаларын исәпләүне раслаучы документлар нигезендә кулланыла дип күздә тота. Элегерәк салым агенты буларак НДС түләүне раслаучы документлар кирәк иде.
Күрсәтелгән үзгәрешләрне кертү, шул исәптән 2023 елдан башлап НДС буенча декларацияне тапшыру срогы хисап кварталыннан соң килүче айның 25 числосына билгеләнгән, ә НДС түләү сроклары узган кварталдан соң килүче өч айның һәркайсының 28 числосына күчерелгән.