Мәгариф һәм фән өлкәсендә күзәтчелек буенча Федераль хезмәт инициаторы булган «ата-аналар тарафыннан БДИ тапшыру көне» Бөтенроссия акциясе 2023 елда җиденче тапкыр үткәрелә.

2023 елның 23 марты, пәнҗешәмбе

БДИга әзерлек барышында чыгарылыш сыйныф укучылары имтиханнарга килгән белемнәр генә түгел, ә дөрес психологик кәеф, үз көчләренә ышаныч та зур әһәмияткә ия. Һәм монда гаилә, ата-аналар (башка законлы вәкилләр) ролен артык бәяләп булмый. Шуңа күрә Рособрнадзор әлеге акцияне ата-аналар үзләре сынау БДИда катнаша, имтихан кагыйдәләре һәм процедурасы белән таныша һәм аларны үз балаларына аңлата алсын өчен уйлап тапкан һәм гамәлгә ашырган.

Акция чыгарылыш сыйныф укучыларына һәм аларның ата-аналарына БДИга әзерлек белән бәйле артык психологик киеренкелекне киметергә, җәмәгатьчелекне имтихан процедурасы белән яхшырак таныштырырга ярдәм итәргә тиеш.

❓Бу ничек була? Сынау БДИ барышында өлкәннәр барлык имтихан процедуралары аша үтәләр: теркәләләр, телефоннар һәм шәхси әйберләрен тапшыралар, имтихан алдыннан контроль узалар, бланклар тутыралар. Алар дәүләт имтиханында контрольнең ничек башкарылуын, Имтихан пунктларында нинди эпидемиологик куркынычсызлык чараларының үтәлүен, имтихан материалларының ничек бастырылуын һәм эшкәртелүен күрә ала. Акциядә катнашучылар үзләре БДИ катнашучыларына тәкъдим ителәчәк биремнәргә охшаш биремнәрдән торган имтихан эшен язачаклар. Бу кыскартылган эш варианты, ул гадәти 3-4 сәгатькә түгел, ә кыскарак Вакытка (1 сәгать) исәпләнгән, ләкин ул төрле типтагы биремнәр белән танышырга мөмкинлек бирә.

Кемгә нәрсә бирәләр? 2023 елда ата-аналар рус теленнән белемнәрен тикшерә алачак. Рус теле аттестат алу өчен чыгарылыш укучылары тапшыра торган ике мәҗбүри фәннең берсе. Акция өчен имтихан эшләренең кыскартылган вариантлары эшләнгән.

❓Ата-аналарга акциядә ничек катнашырга? Татарстан Республикасы Апас муниципаль районының мәгариф бүлегенә яки үз мәктәбенә 2023 елның 25 мартына кадәр мөрәҗәгать итәргә.
#сдаемместе2023
#әзерләнәбезкатлау