2023 елдан ПСНДА ИП иминият взнослары суммасына салымны киметүнең яңа кагыйдәсен куллана

2023 елның 27 марты, дүшәмбе

РФ Финанс министрлыгы 2023 елдан патент бәясен (ПСН вакытында бердәм салым) иминият взнослары суммасына киметүнең гомуми тәртибе үзгәргәнен искә төшерә. Хәзер 346.51 статьясының 1.2 пункты буенча, ПСН кулланган ИП патентның бәясен патент гамәлдә булган чорда календарь ел өчен генә түләнгән мәҗбүри иминият взнослары суммасына киметергә хокуклы. Шуңа бәйле рәвештә, финанс министрлыгы 2023 елда патент алганда, ИП 2023 елда патент гамәлдә булган вакытта да, патент алганчы да (патент алганнан соң) түләнгән иминият взнослары суммасына салымны киметә ала, дип белдерә. Салым суммасы шулай ук 2023 елда 2022 ел һәм аннан алдагы елларда түләнгән иминият взнослары суммасына киметелергә мөмкин.