Татар телендәге элмә такталардагы хаталарны ачыклау конкурсы

2023 елның 24 мае, чәршәмбе

Татарстан Республикасы Раисе каршындагы татар телен саклау һәм үстерү мәсьәләләре буенча комиссия инициативасы белән республика халкын исемнәрдәге һәм язулардагы хаталарны ачыклауга җәлеп итү буенча конкурс үткәрелә.

Конкурс 2023 елның 1 апреленнән 1 ноябренә кадәр үткәрелә. Конкурста катнашу өчен:

- ТР ГИС "Халык контроле" мобиль кушымтасын урнаштырырга һәм анда авторизацияләнергә,»исемнәрдә һәм язуларда хаталар " категориясен сайларга;

- тулы элмә тактадагы фотоматериаллар белән (ул нинди оешманыкы икәнен күрергә кирәк) татар телендәге исемнәрдә һәм язуларда хаталар белән төгәл адресны мәҗбүри күрсәтеп хәбәр җибәрергә.

Гражданнарның «Халык контроле» дәүләт мәгълүмат системасы аша хәбәрнамәләр (хәбәрләр) тапшыру мөмкинлеге булмаган очракта, граждан конкурста катнашу өчен язма рәвештә мөрәҗәгать итә ала, анда исемнәрдәге хаталар һәм язулар татар телендә элмә такталарда, мәгълүмати табличкаларда, топографик билгеләрдә, юл күрсәткечләрендә һәм торак йортларның аншлагларында төгәл адресын күрсәтеп һәм фотоматериалны конкурс модераторына кушып, институтка мөрәҗәгать итә ала Тел, әдәбият һәм сәнгать им. Г. Ибраһимов исемендәге Татарстан Республикасы Фәннәр Академиясенең электрон адресына iyali.anrt@mail.ru яки адресы: 420111, г. Казан, Карл Маркс ур., 12.

Конкурс йомгаклары буенча «Халык контроле» ТР Дәүләт Мәгълүмат Системасында «исемнәрдәге һәм язмалардагы хаталар» категориясендә урнаштырылган белдерүләрдә яки модератор адресына килгән язма мөрәҗәгатьләрдә, татар телендә рәсми визуаль мәгълүмат текстларында расланган хаталар белән, «конкурс җиңүчесе» электрон һәм/яки басма дипломнар белән бүләкләнәчәк һәм кыйммәтле бүләкләр.