Пилотсыз очу аппаратлары (БПЛА)

2024 елның 13 июне, пәнҗешәмбе

Пилотсыз очу аппаратлары (БПЛА) — пилотсыз (экипажсыз) очучы һәм очу вакытында автомат рәвештә, Оператор тарафыннан идарә итү пунктыннан яки күрсәтелгән ысулларның комбинациясе белән идарә ителә торган очу аппаратлары. Шулай итеп, радиоидарәдә яки очу компьютеры ярдәмендә очучы һәрнәрсә пилотсыз очу аппараты дип атала.

Россия Федерациясе Президентының «Россия Федерациясе Президентының 2022 елның 19 октябрендәге 756 номерлы Указы белән бәйле рәвештә Россия Федерациясе субъектларында гамәлгә ашырыла торган чаралар турында» 2022 елның 19 октябрендәге 757 номерлы Указын үтәү йөзеннән Россия Федерациясенең күпчелек төбәкләрендә пилотсыз һава судноларын эшләтеп җибәрүне тыю турында Карар кабул ителде.

Татарстан Республикасы Президентының 25.11.2022 № ПУ-813 Указы белән Татарстан Республикасы территориясендә пилотсыз һава судноларын куллануны тыю билгеләнде, законнарда билгеләнгән тәртиптә дәүләт хакимияте органнары һәм аларга буйсынган оешмалар, җирле үзидарә органнары, дәүләт хакимияте органнары белән килешү буенча башка оешмалар һәм физик затлар тарафыннан кулланыла торган пилотсыз һава судноларыннан тыш оешмалар, җирле үзидарә органнары үзләренә йөкләнгән функцияләр кысаларында.

Татарстан Республикасы территориясендә билгеләнгән режим (база әзерлеге дәрәҗәсе) кысаларында чараларны гамәлгә ашыруны күздә тоткан Татарстан Республикасы норматив хокукый актлары таләпләрен үтәмәгән өчен, әгәр бу хокук бозулар җинаять җәзасына тартыла торган гамәлне үз эченә алмаса яки административ җаваплылыкка тартмаса, административ хокук бозулар турында Россия Федерациясе Кодексы нигезендә Татарстан Республикасы Административ хокук бозулар кодексының 2.21 статьясы буенча административ кисәтү яки административ гражданнарга бер меңнән дүрт мең сумга кадәр штраф салына; вазифаи затларга унбиш меңнән кырык мең сумга кадәр; юридик затларга ике йөз меңнән өч йөз мең сумга кадәр.

Дрон рөхсәтсез очырылган очракта (яки һава киңлеген куллану кагыйдәләрен башкача бозу рөхсәт ителгән) һәм саксызлык аркасында кешенең сәламәтлегенә авыр зыян китергән очракта, биш елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү каралган, ә ике һәм аннан да күбрәк кеше зыян күргән очракта — җиде елга кадәр ирегеннән мәхрүм итү (РФ ҖК 271.1 маддәсе)

Татарстан Республикасы Апас районы прокуратурасы.