декабрь, 2017 ел
пәнҗешәмбе

Инвалидлар декадасы уңаенннан мәктәбебездә төрле чаралар үткәрелде. 11 декабрь көнне 6 нчы сыйныф укучылары, сыйныф җитәкчеләре Гыйбадуллина Алсинә Гыйлфан кызы җитәкчелегендә Дәүләки авылында яшәүче мөмкинлекләре чикле булган Сәлимова Миләүшә апа янында булып, хәлләрен белештеләр. Укучылар аңа үз куллары белән ясаган бүләген тапшырдылар. Бу очрашудан Миләүшә апа бик канәгать калды.

Районда театрлар айлыгы дәвам итә. Һәр җирлек үзешчәннәре үзләренә ошаган театрны сәхнәләштереп, халыкка күрсәтә. Урта Балтай мәдәният йортында Рәмзия Хөсәенованың "Табылдык" моңсу комедиясе сәхнәләштерелде. Елаттылар да, көлдерделәр дә җирле артистлар. Тамашачы зал тутырып килде һәм җылы алкышларга күмде.

Түбән Кама ГЭСы янында балыкчылар белән бергә боз ярдан аерылып китүе турында хәбәрне күп кеше укыгандыр инде. Иртән коткаручылар Чулман елгасында дамбадан дүрт чакрым ераклыкта суга баткан ир-атның мәетен тапкан. Эзләү эшләре дәвам итә. Районның гражданлык оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләр бүлеге, бозга кермәскә, аның ныклыгына, калынлыгына ышанмаска киңәш итә. Коткаручылар һәм эчке эшләр бүлеге хезмәткәрләре тарафыннан рейдлар оештырыла. Бозда балык тотып утыручылар очраган очракта, 1500 сум штраф салыначак. Бозга кереп тормышыгызны куркыныч астына куймагыз, 1500 сумга кибеттән балык сатып алып ашасагыз, тормышыгыз имин, үзегез җылыда булачаксыз.

Сыйфатлы, тәмле, ышанычлы! Апаста яшәүче Илгизәр Нигъмәтҗанов та казылык ясау белән шөгыльләнә. Шунысы да бар: ул казылыкны бары тик үз хуҗалыгында тәрбияләгән тай итеннән ясый.

Курчакларга дус-ишләрнең исемнәрен кушып, алар белән серләшә-серләшә уйнамаган, кечкенә вакытында нәни дусларына киемнәр текмәгән бала бар микән? Ләкин балалык еллары узып киткәч, бу курчаклар йә чормага менә, йә тартмаларда тузан җыеп ята, йә бөтенләй кирәксезгә әйләнә. Апаста яшәүче Изилә апа Нәбиуллина өчен алар бүген дә кадерле. Курчакларның урыннары түрдә. Алар берсеннән-берсе матур итеп киенешкәннәр, төрле милләт балаларына әверелгәннәр. Мөлаем йөзле, алсу битле, зәңгәр күзле курчакларга карап туймассың!

Чүрибурашта яшәүче Насыйбуллиннар гаиләсенә бу көннәрдә зур шатлык килгән. Фәһим белән Алмагөл Насыйбуллиннарның уллары Алмаз хәрби бурычын үтәп, исән-имин туган нигезенә әйләнеп кайтты. Барыннан да бигрәк нәни Ясминә сөенгән. Ул елы буе әтисен фотолардан карап, көтеп яшәгән. Әтисе киткәндә аңа нибары 1 яшь кенә булган. – Аллага шөкер, исән-имин кайттым. Бик сагындым. Бигрәк тә кызымны күрәсем килде. Тик кызганыч, дәү әниемне күрә алмыйча калдым. Ул күптән түгел генә арабыздан китте, - ди ул.
Алмаз Насыйбуллин хәрби бурычын Мәскәү асты Калиненец поселогында үтәгән.

14 декабрьдә Каратун-Морзалар киселешендә иртәнге сәгать 7дән 9 га кадәр “Тоннель” операциясе узачак.